fbpx

Rzeźba współczesna – co ma z nią wspólnego podnośnik?

podnośnik koszowy Kraków
 • Dodano: 14.12.2021

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Największy pomnik w Polsce, czyli figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie osiąga wysokość 36 m. Jest to prawie o połowę mniej niż nasz najwyższy podnośnik koszowy H-70. Czy zwyżkami zdarza się uczestniczyć w pracach związanych z takimi rzeźbami? Co tam robią?

Podnośnik koszowy a dzieła sztuki

Wszystko co związane z wysokością może być powiązane z usługami podnośnikiem. W końcu do góry trzeba się jakoś dostać. Jaki jest zatem związek pomiędzy nowoczesnymi pomnikami a zwyżką?

 1. Maszyny te pomagają w powstawaniu rzeźb współczesnych
  Wynajem podnośnika koszowego jest alternatywą dla rusztowań. Dlatego w samym procesie wykuwania czy powstawania tego dzieła sztuki, zwyżka okazuje się bardzo użyteczna. Z jej pomocą można szybko przemieszczać się w różne punkty – co cenią sobie artyści w przypadku wykonywania dużych rzeźb.
 2. Sprzęt ten często uczestniczy w montażu dzieł sztuki
  Zdarza się, że rzeźby współczesne składają się z części, które trzeba scalić. Jeśli osiągają one duże wysokości, to skręcenie ich wymaga dodatkowego sprzętu (np. rusztowania lub podnośnika koszowego). Pozwala on dostać się na określoną odległość od ziemi i wykonać tam bezpiecznie prace.
 3. Podnośniki wspierają proces odsłaniania pomników
  Finalny moment. Dzieło sztuki znalazło się już na swoim miejscu. Jest to przestrzeń zewnętrzna na wysokości. Teraz pozostaje tylko odsłonić taką rzeźbę i właśnie tutaj najczęściej pojawia się zwyżka. Usługa podnośnikiem koszowym jest wybierana do tego rodzaju prac ze względu na to, że jego ramię w najmniejszym stopniu zasłania głównego bohatera – dzieło sztuki.

Przykład takiej realizacji znajdziesz na jednym z naszych filmów:

Wielkie wydarzenie na placu Szczepańskim – odsłonięcie botów Pawła Orłowskiego

O tym, że będziemy wykonywać to zlecenie, wiedzieliśmy już wcześniej. U tego Klienta byliśmy już na odsłonięciu pomnika św. Krzysztofa. To właśnie wtedy wspomniał nam, że za kilka miesięcy będzie miał do wykonania podobne zadanie.

– Dzień dobry Panie Karolu! Znowu potrzebujemy Waszej zwyżki koszowej. Jednak tym razem mamy do odsłonięcia aż 2 rzeźby współczesne, które staną na placu Szczepańskim w Krakowie. Dacie radę pojawić się u nas w piątek o 17:00?

Nasz dyspozytor sprawdza kalendarz prac. Dopytuje jeszcze o szczegóły, które pozwolą ustalić, jaki podnośnik koszowy będzie najlepszy do tych prac. Wybór pada na zwyżkę H-22. Zlecenie zostaje wpisane w harmonogram.

W piątek o 17:00 na miejscu realizacji stawia się nasz operator Karol. Zaczynamy od omówienia planu działania.

podnośnik koszowy Kraków

Jak się okazuje do godziny 19:00 rzeźby, które już znajdują się na placu Szczepańskim, muszą zostać odsłonięte. Ściągnięcie czarnej folii ma odbywać się w towarzystwie odczytywanego utworu Stanisława Lema. Teraz pozostaje tylko ustalić, gdzie najlepiej będzie ustawić nasz podnośnik koszowy.

podnośnik koszowy Kraków

Wszystko gotowe, czekamy na sygnał żeby zacząć. Pan Paweł – autor rzeźby, sprawdza jeszcze, jak działa podnośnik. To właśnie on będzie odsłaniać swoje boty z kosza zwyżki.

Punkt 18:00 rozpoczynamy całe widowisko. Czarna folia jest powoli ściągana z bota. Z lewej do prawej – i z prawej do lewej. W tle odczytywany jest tekst Stanisława Lema. Po około 10 minutach Pan Paweł daje znak, by zjechać koszem podnośnika na ziemię. Dolna część zostanie odsłonięta poza koszem.

podnośnik koszowy Kraków

Tak też się dzieje. Mija kolejne 10 minut. Rzeźba współczesna pojawia się w całej swojej okazałości. Teraz czas odsłonić drugiego bota znajdującego się 10 metrów dalej. Karol sprawnie przestawia podnośnik koszowy.

podnośnik koszowy Kraków

Pan Paweł znów zaczyna odsłanianie botów od góry. Kosz zwyżki przesuwany jest od jednej do drugiej strony. Później przychodzi czas na dół. Tak jak w przypadku poprzedniego bota odsłonięcie jest robione z ziemi. Na zakończenie następuje jeszcze przemówienie. Autor rzeźby jest windowany w koszu ponad swoje dzieło. Tam z użyciem megafonu kieruje kilka słów do publiczności.

Przed Tobą event, na który potrzebujesz wynająć podnośnik koszowy? A może tak jak w tym zleceniu będziesz odsłaniać nowoczesne pomniki? Zadzwoń pod numer: +48 502 602 577. Chętnie pomożemy w wyborze najlepszej maszyny do Twoich prac.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl