Odśnieżanie dachu – praktyczne wskazówki

Pogotowie Wysokościowe
  • Dodano: 27.12.2018

  • Przez: EHC Pogotowie Wysokościowe

Kiedy odśnieżać dach? Czy tylko wtedy, gdy jest dużo śniegu? Jak się za to zabrać?  Na te pytania odpowiadamy poniżej na podstawie naszych doświadczeń.

Odśnieżanie dachu – najczęściej popełniane błędy

Może się wydawać, że odśnieżanie dachu to łatwa sprawa. Wystarczy tylko wziąć łopatę i zsunąć śnieg z dachu. W rezultacie jednak nie jest to takie banalne, a działania jak powyżej mogą w praktyce doprowadzić do wielu napraw na wiosnę – spowodowanych przeciekami. Jakich błędów powinno się w takim razie wystrzegać, by dach po odśnieżaniu nie okazał się uszkodzony?

  1. Zwracaj uwagę na kable

Dach to nie tylko blacha czy dachówki. Znajdują się na nim także różnego typu okablowania (TV, Internet, itd.). Niestety w praktyce podczas odśnieżania połaci dachowej często się o tym zapomina. Skutkuje to tym, że nagle w naszym domu tracimy np. dostęp do sieci. Co gorsze, jeśli mocowania kabli zostaną zerwane w niefortunny sposób, może to też doprowadzić do powstania ubytku na dachu, a jak ubytek, to i przeciek w przyszłości.

  1. Obróbki blacharskie, śniegołapy i inne wystające elementy – ich także nie możesz uszkodzić

Wszystko, co wystaje na dachu, jest potencjalną przeszkodzą podczas pracy łopatą po jego powierzchni. Trzeba mieć świadomość, gdzie znajdują się takie elementy, aby podczas prac nie doprowadzić do ich uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia.

  1. Jeśli odśnieżasz, to tylko z odpowiednim sprzętem i zabezpieczeniem

Źle dobrany sprzęt, jak łopaty z nieodpowiedniego tworzywa, może skutkować np. porysowaniem dachu. Dodatkowo brak odpowiedniego zabezpieczenia podczas tego rodzaju prac może doprowadzić do utraty życia!

Kiedy powinno się odśnieżać dach?

Wbrew pozorom nie tylko wtedy, gdy zalega na nim dużo śniegu. Odśnieżanie jest również konieczne, gdy zaczyna się on zsuwać z dachu – np. podczas wyższej temperatury, gdy zaczyna topnieć. W ramach świadczonej przez nas usługi Pogotowia Wysokościowego często w ostatnich latach odśnieżamy dachy właśnie dopiero podczas roztopów. Dlaczego?

Wyobraź sobie sytuację, że idziesz ulicą, a nagle z wysokości około 15. metra spada na Ciebie śnieg na przemian z kostkami lodu. Uwierz na słowo, nie chciałbyś doświadczyć takiej sytuacji, bo prawdopodobnie byś jej nie przeżył.

Odśnieżanie dachów dla zarządców nieruchomości – jak to robimy w praktyce?

Ciepłe popołudnie. Śnieg zaczyna topnieć. Rozbrzmiewa telefon swoim skocznym dźwiękiem. Spoglądamy na ekran. To jeden z zarządców nieruchomości, pan Mirek, nasz stały Klient – obsługujemy go już 5 lat.

– Dzień dobry Panie Karolu. Pojawiła się nagła sytuacja. Zaczął topnieć śnieg i zsuwać się z dachu. Zabezpieczyliśmy już przestrzeń na ziemi, ale trzeba jak najszybciej usunąć zagrożenie, aby nikt nie ucierpiał.

Sprawnie dopytujemy pana Mirka, którego z zarządzanych przez niego budynków dotyczy to zdarzenie. Po otrzymaniu informacji niezwłocznie podejmujemy decyzję: ruszamy na ratunek! Na miejscu zlecenia pojawiamy się po niespełna godzinie – ach te korki… Do tego zadania wyznaczamy 3 pracowników.

Dlaczego aż 3? Dwójka z nich to alpiniści, którzy zabierają się za pracę na dachu. Trzeci pracownik pozostaje na ziemi – aby dodatkowo ostrzegać przechodniów przed zsuwanym z dachu śniegiem. Wcześniej rozkłada on pachołki i rozwija taśmę ostrzegawczą – niestety często nie jest to wystarczający zabieg. Ludzie i tak wchodzą w takie miejsca…

Pogotowie Wysokościowe

Alpiniści po wcześniejszym przygotowaniu stanowiska pracy i zabezpieczeniu się przed upadkiem, rozpoczynają pracę. Ostrożnie, łopata po łopacie, zrzucają śnieg na dół – wcześniej informując o tym pracownika na ziemi, by ten nie wpuszczał przechodniów w zagrożone miejsce.

Pogotowie Wysokościowe

Całość pracy przebiega sprawnie i bezpiecznie. Zajmuje około 3 godzin. 100 m2 dachu zostaje odśnieżone, a zsuwający się śnieg nie zagraża już przechodniom.

Poszukujesz ekipy, która poradzi sobie z zsuwającym się śniegiem i odśnieży Twój dach? Dzwoń śmiało pod numer 502 602 577. Nasza załoga chętnie Ci pomoże!

Newsletter

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl