Dźwig czy podnośnik – co wybrać?

Co wybrać podnośnik czy dźwig?
  • Dodano: 28.03.2019

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Wybór odpowiedniej maszyny to czasami ciężki orzech do zgryzienia. Jak zdecydować się na tę odpowiednią do danego zadania?

Różne maszyny, różne możliwości

Jakiś czas temu zdecydowaliśmy się na zakup dźwigu, by poszerzyć ofertę i stać się jeszcze bardziej pomocnymi dla naszych Klientów. Bardzo często zdarzały się bowiem sytuacje, gdy Klient dzwonił, by wynająć podnośnik i dodatkowo pytał o dźwig, ponieważ nie był nigdzie dostępny. Systematycznie braliśmy także udział w realizacjach, gdzie jednocześnie potrzebny był podnośnik koszowy oraz żuraw samojezdny.

Różnorodność maszyn ma swoje uzasadnienie

  1. Gdy potrzeba wznieść na wysokość ludzi wraz narzędziami o łącznej wadze do 600 kg – wystarczy podnośnik koszowy H-45. Dodatkowo, posiada on atestowany hak z funkcją dźwigową (do 300 kg) – zgodny z BHP!
  2. Gdy do przeniesienia jest rzecz powyżej 600 kg, np. maszyna o wadze 19 ton, tutaj pomoże dźwig o 50-tonowym udźwigu.
  3. Dźwig świetnie nadaje się do dźwigania i przenoszenia rzeczy, m.in. takich jak maszyny, materiały budowlane, konstrukcje stalowe i inne.
  4. Podnośnik koszowy służy głównie do przenoszenia w koszu ludzi i narzędzi do prac na wysokości.
  5. Żuraw samojezdny i zwyżka świetnie się uzupełniają – co dźwignie dźwig, może być w tym samym czasie montowane z kosza podnośnika (np. duża reklama w formie kasetonu).

Co wybrać podnośnik czy dźwig?

Sprawny demontaż komina dzięki współpracy dźwigu i podnośnika

Dostajemy telefon od Klienta. To Pan Grzegorz, kierownik ds. technicznych pewnej firmy z branży przemysłowej. Ma do zdemontowania jeden z kominów na terenie przedsiębiorstwa. Staje się więc dla nas jasne, że potrzebować będzie dwóch maszyn do tego zadania – dźwigu oraz podnośnika. Aby żuraw samojezdny mógł unieść ciężki komin, najpierw należy podpiąć silos do haka dźwigu. Najbezpieczniej i najłatwiej można to zrobić właśnie z kosza zwyżki.

Umawiamy się na przyszłą środę. W zaplanowany dzień operatorzy przybywają na realizację. Ekipa odpowiedzialna za demontaż już czeka na miejscu.

Po rozłożeniu i zabezpieczeniu podpór maszyn przez operatorów, montażyści wraz z narzędziami wchodzą do kosza podnośnika H-45 i przypinają się do punktów kotwiących. Operator zwyżki winduje ich w górę. Na wysokość wznosi się również hak dźwigu 50 t.

Ekipa podpina hak do pierwszego z 10 elementów. Gdy się im to udaje, operator opuszcza pierwszą część na dół. Cały proces powtarzają przy kolejnych elementach. Po skończonej pracy technicy oraz hak opuszczani są na dół. Całość prac zajmuje 5 godzin.

Co wybrać podnośnik czy dźwig?

Co wybrać podnośnik czy dźwig?

Gdy znasz właściwości maszyn, pracujesz sprawniej

Pan Grzegorz wiedział, jak istotne jest wykorzystanie dwóch maszyn jednocześnie, by bezpiecznie i sprawnie przeprowadzić swoje prace. Jeśli Twoje wyzwanie również wymaga pracy podnośnika i dźwigu, skontaktuj się z nami pod numerem 502 602 577.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC